Oradea atrage mai mulți bani europeni pentru investiții, datorită performanței în implementarea proiectelor.
„În cadrul ADR Nord-Vest, prin Programul Regional Nord Vest 2021–2027, municipiul a obținut o suplimentare de peste 30 de milioane de euro pentru proiecte deja aflate în derulare. Concret, această suplimentare înseamnă o pondere mai mare a finanțării europene și o contribuție mai redusă din bugetul local.
Fondurile vizează investiții importante pentru oraș: coridorul de mobilitate Decebal – Vladimirescu, reabilitarea Grădiniței nr. 54, construirea unei școli noi pe strada Tompa Mihály, modernizarea Colegiului Tehnic „Mihai Viteazul” și regenerarea urbană din cartierul Nufărul.
Această suplimentare este rezultatul faptului că Regiunea Nord – Vest și Oradea în mod special, se află printre cei mai eficienți în utilizarea fondurilor europene, cu un ritm ridicat de implementare. În acest context, a fost introdusă flexibilizarea finanțării, astfel încât zonele care performează să poată atrage mai mulți bani și să accelereze investițiile.
Pentru comunitatea noastră, acest lucru înseamnă mai multe șanse de finanțare pentru proiecte de infrastructură, mobilitate, servicii publice, educație, sănătate și dezvoltare urbană”, detaliază primarul Florin Birta.
