Premierul Ilie Bolojan i-ar fi transmis președintelui Nicușor Dan propunerea de preluare a interimatului la Educație de către prim-ministru. Aflăm asta abia azi, deși fostul ministru al Educației, Daniel David, și-a depus demisia chiar înainte de Crăciun.
Comunicatul Executivului trimis jurnaliștilor în această seară, 13 ianuarie 2026:
„ANUNȚ PENTRU PRESĂ
Premierul Ilie Bolojan a transmis președintelui României, Nicușor Dan, propunerea de revocare din funcția de ministru al Educației și Cercetării a domnului Daniel-Ovidiu David, ca urmare a demisiei, și preluarea interimatului de către prim-ministrul României”.
Rămas fără ministru înainte de sărbători, fix înmiezul anului școlar, unul crâncen, cu multe încercări, schimbări și eforturi de adaptare la măsuri care au schimbat „din mers” chestiuni esențiale, SISTEMUL DE EDUCAȚIE are nevoie de…ministru. Însă nu doar de un… fotoliu ocupat, care să semneze ordine, ci de un om care știe cum e la catedră, știe eașteptări au elevii dar și cadrele didactice, care e coștient că sunt probleme care, ce să vezi? Nu trebuie numai știute și ordnate în rapoarte, ci analizate „pe bune” și rezolvate. Pentru că vorbim ce impactul asupra unor generații, asupra profesiei de… PROFESOR, asupra viitorului unei societăți întregi.
Așadar, dincolo de interimat, e nevoie de un ministru!
