„Ce fel de mâncare ne unește pe noi, europenii?
Nu cred că e neapărat o mâncare, cât atmosfera din jurul mesei și descoperirea gusturilor locale.
Europa e o multitudine de tradiții, arome și povești care se împletesc.




În 2027, vom fi Regiune Gastronomică a Europei și ne pregătim ca în această poveste să fie descoperite gusturile județului Harghita”.
Un mesaj absolut inspirat, transmis azi, de Ziua Europei, de președintele Consiliului județean Harghita, Bíró Barna Botond.
Din postarea oficialului nu lipsesc… bunătățile tradiționale: sarmalele, papanașii, pita de casă și… fantasticul ciolan cu varză și fasole.
