Aflăm de la primarul Márk Endre: Municipalitatea aducem un omagiu ultimului savant autodidact al Transilvaniei prin înființarea Muzeului de Științe Naturale „Kohl Ștefan”. Lucrările la clădirea modernă avansează într-un ritm bun, iar orașul Reghin se va îmbogăți în curând cu un nou centru cultural și științific. Reghinul se dezvoltă.
Erdély utolsó autodidakta tudósának állítunk emléket a Kohl István Természetrajzi Múzeum létrehozásával. A modern épület kivitelezése jó ütemben halad, és hamarosan egy új kulturális és tudományos központtal gazdagodik a város. Szászrégen fejlődik.
