Gloria Bistrița a încheiat în forță sezonul din handbalul feminin românesc, după ce a învins sâmbătă, în deplasare, formația CSM Galați, scor 38-21 (19-11), rezultat care i-a asigurat titlul de campioană a României. Echipa bistrițeană completează astfel un sezon excepțional, în care a cucerit și trofeul Cupei României.
Formația din Bistrița nu a avut emoții în ultima etapă a campionatului și a terminat sezonul pe primul loc, cu 42 de puncte, devansând la limită pe CSM București, vicecampioană cu 41 de puncte. Gruparea din Capitală și-a făcut datoria în ultima rundă, câștigând duelul cu CSM Târgu Jiu, scor 36-27, însă rezultatele directe cu Gloria au făcut diferența în lupta pentru trofeu.
La finalul partidei de la Galați a început ceremonia de premiere, jucătoarele Gloriei pregătindu-se să primească medaliile de campioane. Clubul a anunțat că performanța va fi sărbătorită duminică în centrul orașului, alături de suporteri, într-o festivitate dedicată fanilor care au fost aproape de echipă pe parcursul întregului sezon.
Pentru Gloria Bistrița, acesta este cel mai bun an din istoria clubului. Pe lângă dubla internă campionat – Cupa României, echipa a avut un parcurs remarcabil și în Liga Campionilor, unde a ajuns până în faza sferturilor de finală.
De partea cealaltă, CSM București încheie sezonul intern cu regretul pierderii titlului și al ratării calificării la Turneul Final Four al Cupei României. Totuși, formația pregătită de Bojana Popovic are în față cel mai important obiectiv european al ultimilor ani, după calificarea la Turneul Final al Ligii Campionilor, programat în 6 și 7 iunie, la Budapesta. Este prima prezență a echipei bucureștene în faza finală a competiției după o pauză de opt ani.
„Un titlu câștigat prin muncă, sacrificiu, lacrimi, accidentări, reveniri, nopți grele și o echipă care nu a încetat niciodată să creadă.
Mulțumim fetelor noastre.
Mulțumim staff-ului.
Mulțumim tuturor celor care au fost parte din această LUPtă.
Mulțumim suporterilor care au umplut sala, care au cântat când era greu și care au făcut ca Gloria să fie mai mult decât o echipă.
Mulțumim Peluza Albastră.
Mulțumim sponsorilor și partenerilor care au crezut în acest drum și au fost lângă noi pas cu pas.
Acest sezon nu ne oferă doar bucurie, ne responsabilizează.
Pentru că atunci când ajungi în vârf, trebuie să ai puterea să reprezinți un oraș, un județ și niște oameni care iubesc sincer această echipă.
Mâine, 24 mai, de la ora 16:30, ne vedem pe Pietonalul Liviu Rebreanu.
Să sărbătorim împreună echipa campioană a României și câștigătoarea Cupei României.
Cupa trebuie să ajungă și în brațele voastre, ale celor care ați fost mereu aici.
Bistrița, aceasta este Gloria voastră!”, scrie pagina de Facebook a clubului ardelea.
