Orășelul ăsta renaște miraculos! Șteiul, cunoscut în trecut drept „capitala minelor de uraniu” și devenit după declinul industriei, un oraș gri, tăcut, aproape neinteresant sua nebăgat în seamă, cu toate că e situate într-o zonă turistică absolut miraculoasă, nu departe de „raiul” celebrelor peșteri din Apuseni, dar și de Valea Arieșului, face pași pari către dezvoltare.
În luna ianuarie 2025, un prim antreprenor a semnat un contract de concesiune pentru o parcelă în Parcul Industrial Ștei și a depus deja un proiect pentru finanțare europeană la Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Vest.
Administrația locală are certitudinea că acum se deschide o nouă oportunitate pentru investitori.
Având în vedere cele 27 de scrisori de intenție depuse până în prezent, Consiliul Județean Bihor va organiza, în prima parte a lunii iulie, o nouă licitație pentru concesionarea altor parcele din parc.
Antreprenorii câștigători vor avea posibilitatea să depună proiecte pentru finanțare din fonduri europene.
Vor putea fi selectate cinci proiecte, fiecare cu o finanțare eligibilă de până la 60% din valoarea totală.
Parcul de Specializare Inteligentă din Ștei, destinat IMM-urilor, beneficiază de infrastructură de transport completă și de toate utilitățile necesare, deja conectate la nivelul fiecărei parcele: rețele de apă, canalizare, gaz și electricitate.
Pentru antreprenorii interesați, informații suplimentare pot fi obținute la ADLO Oradea, la numărul de telefon: 0359 889 389.
