„Medicina de urgență nu este o simplă specialitate medicală, este o vocație pe care cei care s-au născut cu harul de a alege și de a profesa în această ramură a sistemului de sănătate, o practică în mod desăvârșit, făcând la secundă, diferența dintre viață și moarte.
Azi, de Ziua Internațională a Medicinei de Urgență, doresc să mă adresez tuturor celor care, în spatele unei sirene care se aude în stradă, sau în spatele ușilor veșnic deschise din Unitățile de Primiri Urgențe devin scutul și salvarea unei întregi comunități.
Stimați urgentiști, vă mulțumesc pentru curajul și sacrificiul de care dați dovadă în practicarea meseriei dumneavoastră, indiferent că sunteți medici, asistenți, infirmieri sau brancardieri sau ambulanțieri. Vă mulțumesc pentru dedicarea cu care vă luptați pentru salvarea fiecărei vieți, pentru dedicarea cu care tratați fiecare pacient care vă cere ajutorul chiar și atunci când este vorba despre o durere de deget, pentru nopțile nedormite, pentru orele suplimentare prestate, pentru sărbătorile petrecute la capul pacientului și pentru rezistența de care ați dat și dați dovadă, în momentele de criză.

În numele DSP Sibiu, dar și ca simplu cetățean, vă mulțumesc din suflet pentru munca depusă, vă urez multă sănătate, putere de muncă, tărire de caracter și misiuni ușoare, încheiate cu bine! La mulți ani tuturor celor care bat la unison cu inima medicinei de urgență!”, transmite ec. Horațiu Cojocaru- Direcția de Sănătate Publică a județului Sibiu.
