De la mica bisericuță grecească la majestuoasa Catedrala Mitropolitană din Sibiu!
Afalăm de la dl Alexandru Constantin Chituță: Astăzi se împlinesc 120 de ani de la sfințirea Catedralei din Sibiu, catedrala românilor ortodocși din Transilvania și Ungaria!


Ar trebui să știm câteva chestiuni ce o fac unică:
– ideea ridicării i-a aparținut lui Andrei Șaguna
– primul donator Împăratul Francisc I
– A fost ridicată în doar 2 ani de zile!
– este un produs multietnic și multicultural: proiectată de arhitecți din Budapesta, construită de români, decorată de germani, austrieci și români.
– pictura cupolei și a iconostasului îi aparține lui Octavian Smigelschi.
– cu pictura Catedralei se inițiază stilul neobizantin în România.
– are cea mai mare cupolă din țară – 15 m diametru
– hramul este Sf. Treime ca o alegorie la cele trei provincii românești Transilvania, Muntenia și Moldova.
– printre primele biserici cu curent electric din România.
foto: interior bisericuța grecească Schimbarea la Față, interior Catedrala 1906 și 2021
